Soutěž Byznys trefa zná své vítěze

Druhý ročník soutěže Byznys trefa, která podporuje podnikatelské aktivity studentů Univerzity Pardubice, odtajnil své vítěze. Finále soutěže proběhlo 12. února v historické budově Univerzity Pardubice na náměstí Čs. legií.

Vítězným projektem druhého ročníku soutěže se stal podnikatelský záměr Komplexní systém pro rehabilitaci očních vad, který za tým autorů prezentoval Bc. Lumír Gago (FEI). Jedná se v podstatě o komplexní řešení pro rehabilitaci různých očních vad, které navazuje na projekt ANNA, který zvítězil v loňském roce. Jde o přirozený vývoj zařízení pro léčbu tupozrakosti. Zařízení bylo rozšířeno tak, aby kromě tupozrakosti bylo schopné pomáhat v léčbě šilhavosti oka (ve všech verzích šilhavosti), binokulární spolupráce a binokulární koordinaci.

Vítěz si odnesl hned několik zajímavých cen: „Finanční částku padesát tisíc korun, Smartphone v hodnotě patnáct tisíc, vyhlídkový let, školení u jedné ze sponzorských společností, nabídku tříměsíční stáže, zajímavou publikaci a další hodnotné ceny," říká Ing. Karolína Kašparová z Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice.

Druhé místo patří projektu Nové netoxické analgetikum autorek Mgr. Eriky Roušarové a Mgr Martiny Vrbové z FCHT. Tento projektový záměr zároveň zvítězil v kategorii chemie. Cílem projektu je komercializovat zcela nový léčivý přípravek na bázi paracetamolu, který je však bezpečnější pro organismus a eliminuje tak toxické účinky, které se u paracetamolu projevují při překročení doporučené denní dávky. To může vést až k selhání jater nebo ledvin a vzhledem k volnému prodeji paracetamolu incidence těchto případů vzrůstá. Na třetím místě skončil projekt s názvem impulse.upce.cz jehož autorem je Vojtěch Dlouhý z FES. Studentská platforma impulse.upce.cz bude umožňovat studentům Univerzity Pardubice získávat teoretické a především odborné zahraniční zkušenosti bez rozdílů. Pro všechny mladé jedince, kteří budou chtít aktivně pracovat na svém osobním rozvoji, budovat si síť mezinárodních kontaktů, určit si cestu, kterou se ve svém životě vydat, stanovit si ambice, kterých v budoucnu dosáhnout, a mimo jiné i pomoci těm, kteří strádají každým dnem.

Do soutěže dorazilo během podzimu celkem 23 podnikatelských návrhů nejrůznějšího charakteru. Porota složená z odborníků měla nelehký úkol, z pestré škály nápadů musela vybrat deset finalistů. „Studenti zpracovali své nápady do detailních podnikatelských záměrů a věřím, že řada z nich má šanci pro realizaci a přežití i v reálném podnikatelském prostředí. Zájem studentů o soutěž nás těší a potvrzuje i fakt, že až třetina našich studentů se chce po ukončení studia věnovat podnikání," říká rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Každý student, který podal do soutěže přihlášku, dostal cennou zpětnou vazbu ve formě komentáře silných a slabých stránek zpracovaného projektu ze strany zkušených členů poroty. V desítce finalistů se objevilo hned několik zajímavých projektů a mezi nimi i jeden od zahraničního studenta s názvem E-Grocery Grouper System autora je Ing. Anuj Abrahama (FEI). Velmi zajímavý projekt byl také Green-oil studenta FCHT Tomáše Hubky, dále např. projekt Inteligentní zdravotní lůžka, který prezentoval Ing. Martin Jakeš (FEI).

Díky podpoře partnerů Byznys Trefy se podařilo soutěž zatraktivnit i z pohledu cen pro nejlepší příspěvky, jejichž hodnota dosáhla letos téměř 230 tisíc korun.

Posláním soutěže Byznys trefa je podpořit podnikatelské aktivity studentů, rozšířit jejich znalosti potřebné k úspěšnému podnikání a zprostředkovat kontakty mezi nimi a investory. Hlavním organizátorem soutěže je Centrum transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice, letos s podporou GoUp Start Up Home Pardubice a studentského klubu STEP UP.

Konečné pořadí finálové desítky:

Název projektu Jméno prezentujícho
Komplexní systém pro rehabilitaci očních vad Bc. Lumír Gago - FEI
Nové netoxické analgetikum
Mgr. Martina Vrbová - FCHT
Mgr. Erika Roušarová - FCHT
impulse.upce.cz Bc. Vojtěch Dlouhý - FES
E-Grocery Grouper Systém Ing. Anuj Abraham - FEI
Inteligentní zdravotní lůžka Ing. Martin Jakeš - FEI
Komunikátor pro handicapované Jan Novák - FEI
Elektro-fentonova filtrace odpadních vod Ing. Josef Brožek - FEI
Vzdělávací herní portál Eva Malinová - FF
B2B portál pro prodej použitého vybavení Matouš Makovec - FEI
Mobilní aplikace pro ověření ceny zboží Marek Linhart - FEI